Gezi RehberiKültür TurlarıSeyahat
Trend

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep ve çevresinde nereleri gezebilirsiniz? Gaziantep’e gitmişken yemeden dönmemeniz gereken yiyecekler nelerdir? Gaziantep de nerede kalınır? Hepsini sizler için derledik…

Gaziantep deyince ilk akla gelen tabiki de o meşhur lezzetleri tatmak oluyor. 2016 yılında Unesco tarafından Antep Yemekleri sayesinde “Yaratıcı Şehirler” ünvanına layık görülen Gaziantep tarihi çarşıları ve müzeleri ile de görsel bir şölen sunuyor.

Gaziantep Gezilecek Yerler

1) Zeugma Mozaik Müzesi

Dünya’nın en büyük 2. Mozaik müzesi ünvanına sahip bu müze, içerisinde dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozağini de bulundurması sebebiyle Gaziantep gezinizde görülmesi gereken yerler arasında ilk sıraya yerleşiyor.

2) Antep Kalesi

Gaziantep merkezde bulunan ve muhteşem heybeti ile tarihin izlerini barındıran bu kale, Antep’e gitmişken görülmesi gereken yerler arasındadır. Kalenin içinde ayrıca Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi de bulunuyor.

3) Atatürk Anı Müzesi-Oyun ve Oyuncak Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Antep ziyaretinde kalmış olduğu evin müzeye dönüştürülmüş hali olan bu yer görülmeye değer. Atatürk Anı Müzesinden çıktıktan sonra hemen yanında bulunan Oyun ve Oyuncak Müzesinde ise neredeyse 300 yıllık tarihiyle büyük küçük herkesin ilgisini çekecek oyuncaklar sergilenmektedir.

4) Almacı (Elmacı) Pazarı

Gaziantep çarşılarının içinde mutlaka alışverişi yapacağınız, muhteşem Gaziantep yemeklerine tat veren o baharatları bulacağınız, mutlaka görülmesi gereken pazarlardan birisidir.

5) Bakırcılar Çarşısı

Şehir merkezinde kolayca ulaşabileceğiniz bu çarşıda el emeği göz nuru bakırları bulabilir, satın alabilir, dilerseniz imalathanelerde nasıl yapıldığına şahit olabilirsiniz.

6) Tarihi Zincirli Bedesten

Çarşıların ve müzelerin merkezi olan Antep de birçok çarşı görmeniz mümkün. Ancak her birinin hizmet sektörü farklı olduğu için görülmeye değer izler taşımaktadırlar. Tarihi Zincirli Bedesten ise yöresel ürünleri, takıları, el yapımı ürünleri bulabileceğiniz bir Pazar halindedir.

7) Kurtuluş Camii

Şehir merkezinde bulunan ve önceleri kilise ve hapishane olarak kullanılan ve sonra camiye dönüştürülen bu tarihi yapıyı görmek isteyebilirsiniz. Ayrıca Gaziantep’in en büyük camisi olma özelliğine de sahiptir.

8) Müzeler

Antep müzeler konusunda oldukça zengin bir yapıya sahip. Tek tek açıklamadığımız ancak Antep’e gitmişken görmek isteyeceğinizi düşündüğümüz diğer müzeleri de aşağıda sizler için sıraladık:

 • Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi
 • Gaziantep Hamam Müzesi
 • Gaziantep Savaş Müzesi
 • Mevlevihane Vakıf Müzesi
 • Medusa Cam Eserler Müzesi
 • Bayazhan Kent Tarihi Müzesi

Gaziantep’de Ne Yemeli?

 • Baklava
 • Beyran Çorbası
 • Nohut Dürüm
 • Katmer
 • Yuvalama Çorbası
 • Küşleme
 • Antep Kebabı
 • Meşhur Tahmis Kahvesinde Menengiç Kahvesi

Bu yiyeceklerin tadına bakmadan asla dönmemenizi şiddetle tavsiye ederiz 😊

Gaziantep’de Nerede Kalmalı?

1) Anadolu Evleri Butik Otel

Gaziantep tarihini en iyi hissedeceğiniz otellerden birisidir. Avlu kültürünü de içinde barındıran bu otel, Bakırcılar çarşısına ve restoranlara oldukça yakın merkezi bir konumda bulunmaktadır.

2) Rahmi Bey Konağı Butik Otel

Osmanlı tarzı taş konakta hizmet veren bu otel tarihi buram buram hissetmek isteyenlerin tercihleri arasına giriyor. Otelde mağara, avlu ve tarihi sarnıç gibi bölümlerin bulunmasının yanı sıra, Gaziantep Kalesi ve diğer tarihi mekanlara yakınlığı sebebiyle de merkezi konumdadır.

3) Asude Konak Otel

Her odanın farklı dekore edilip isimlendirildiği bu otelde, işletmecilerin misafirperverliği sayesinde kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.

4) Novotel

Zeugma Müzesi ve şehir merkezine yakın konumda bulunan bu otel, tarihi izlerin uzağında daha modern döşenmiş, havuzu bulunan bir oteldir. Ayrıca Gaziantep’in en kapsamlı otellerinden birisi olma özelliğine de sahiptir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı